مقالات

راهنمای انتخاب بهترین هود آشپزخانه

راهنمای انتخاب بهترین هود آشپزخانه

پخت و پز گرما،گریس، رطوبت و دود تولید می کند که می تواند کابینت ها و دیوار را تحت تاثیر قرار دهد. با نصب هود می توانید این مشکلات را رفع کنید. راهنمای ما به شما کمک می کند تا بهترین هود را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

برای انتخاب هود قبل از خرید باید به سایز، اندازه و نوع نصب توجه کنید. هود باید حداقل اندازه اجاق گاز و در بهترین حالت ۳ اینچ بزرگتر باشد. به طور معمول طول هود ۶۰ ، ۸۰ و ۹۰  می باشد. قبل از خرید حتما نیازمندی های ارتفاع هود را مطالعه کنید.

مهم ترین تصمیمی که شما در خرید هود باید بگیرید این است که چطور هود خود را نصب کنید.
شما می توانید هود را به صورت خارجی نصب کنید که برای حذف کامل الودگی ها پیشنهاد می شود. اگر هود را به صورت داخلی نصب کنید این را در نظر بگیرید که هود در فاصله مناسبی نصب شود که بتواند به طور کامل هوا را به داخل خود جذب کند. نصب صحیح هود برای کارایی و عملکرد کلی آن بسیار اهمیت دارد. برای اینکه صحت عملکرد هود خود اطمینان حاصل کنید هر چند ماه یک بار فیلتر هود را تعویض کنید.

هود ها به سه دسته تقسیم می شوند

۱) هود زیر کابینتی
۲) هود دیواری (هود شومینه ای)
۳) هود جزیره ای
۴) هود مخفی

همچنین نوع مکش هوا در هود ها به دو دسته دارای خروجی هوا و بدون خروجی هوا تقسیم می شود که کیفیت کارایی هود های دارای خروجی هوا بهتر می باشد. هود هایی که خروجی هوا ندارند از فیلتر زغالی برای جمع آوری بخار و… استفاده می کنند.

هود زیرکابینتی: این نوع از هود ها به زیر کابینت متصل می شوند.

هود دیواری: این هود ها مشابه هود زیرکابینتی عمل میکنند با این تفاوت که به جای زیر کابینت به دیوار متصل می شوند و ظاهر زیبا تری دارند.

هود جزیره ای : این نوع از هود ها به سقف متصل می شوند. این نوع از هود برای حالتی که شما اجاق گاز جزیره ای نیز دارید بسیار مناسب است (جزیره ای به این صورت است که اطراف محل قرار گیری اجاق گاز یا هود شما باز است. به طور مثال شما اجاق گاز خود را بر روی اپن آشپخانه قرار داده اید).

هود مخفی: این نوع از هود ها به صورت مخفی قرار می گیرند به این معنی که در داخل کابینت بالای اجاق گاز تعبیه می شوند.

قدرت یا مکش هوا در هود ها با CFM (فوت مکعب در دقیقه) اندازه گیری می شوند. اگر شما پخت و پز سنگین با بخار یا … دارید هود با حداقل CFM 350 تهیه کنید.

فیلتر هوای هود:

هودهای دارای خروجی هوا از فیلتر آلومینیومی برای جمع آوری روغن و دود و.. استفاده می کنند. اگر از این نوع هودها دارید حتما هر ماه بسته به استفاده فیلتر هود خود را در ظرفشویی بشویید. (بهترین روش برای این کار قبلا در پست دیگری در بلاگ سایت قرار گرفته برای اطلاعات بیشتر به پست های قبلی مراجعه کنید) اما هود هایی که خروجی هوا ندارند از فیلتر زغالی برای جمع آوری هوا استفاده می کنند که قابل شستشو نیستند و شما باید هر چند ماه یک بار فیلتر جدید جایگزین کنید. بعضی از هودها دارای نمایش گر هستند که در زمان لازم به تعویض فیلتر به شما هشدار می دهد.

سطح صدای هود

صدایی که از هود منتشر می شود با سونز اندازه گیری می شود. ۱ سونز برابر با صدای کار یک یخچال می باشد. به طور نرمال این مقدار برابر ۴ می باشد و تا نزدیک ۸ نیز قابل ارتقا می باشد. و هرچه این مقدار کم تر باشد بهتر است. در خرید هود حتما به این نکته دقت کنید.
(میزان صدا در محدوده ۵۳ تا ۶۳ دسی بل محدوده مناسبی برای صدای هود است.)

ویژگی های مهم دیگر برای خرید هود:

۱) سنسور دار: بعضی از هود ها سنسورهای دارند که به طور خودکار با توجه به هوای آشپزخانه شروع به کار می کند. این ویژگی فوائد دیگری نیز دارد که بسته به نوع هود متفاوت است.
۲) کنترل دار: بعضی از هود ها با خود کنترل از راه دور دارند که استفاده از هود را اسان تر می کند.
در خرید هود حتما به قدرت موتور و تعداد سرعت موتور نیز دقت کنید.

نکات مهم در آشپزی :

۱) همیشه هود خود را روشن کنید.
۲) سعی کنید در شعله های عقبی آشپزی کنید.
۳) از بالاترین میزان فن هود استفاده کنید
۴) به صورت دوره ای فیلتر هود را تمیز کنید
۵) اگر هود ندارید پنجره را باز کنید.

نکات مهم در خرید هود :

۱) به دنبال هودی بگردید که به طور کامل اجاق گاز شما را پوشش دهد.
۲) هود شما باید ۲۰۰ متر مکعب بر دقیقه هود را انتقال دهد.
۳) هودی را انتخاب کنید که صدای آن ۳ یا کمتر باشد
۴) هود مناسب با فضای خالی به اندازه کافی زیر آن تهیه کنید.
فیلتر هودهای جدید از جنس آلومینیوم و قابل شستشو با دست و ماشین ظرفشویی است اما فیلتر هودهای قدیمی زیرکابینتی از جنس پشم شیشه بوده که قابل شستشو نیست و باید تعویض شود.